TAURINE Body Support 250g

Производител: All Nutrition
Код на продуктот: ал22
Достапност: На залиха

AllNutrition Taurine Body Support е додаток на амино киселина базиран на таурин со витамин Ц. Витаминот Ц помага да се намали замор и замор

340,00ден
-+

Постави прашање за овој производAll Nutrition Taurine Body Support е додаток во исхраната базиран на Таурин и збогатен со витамин Ц.
Витаминот Ц помага да се намали заморот и исцрпеноста.

Главни бенефиции на овој производ се:
- Помага во градбата на мускулното ткиво
- Ја регулира секрецијата на инсулин
- Ја зголемува синтезата на протеини и има анти-катаболен ефект
- Да предизвикува мускулите да работат понапорно, подолго време
- Да ја зголемува способноста на мускулната издржливост
- Да ги штитат мускулите од оштетување на клетките и оксидативен стрес
- Да се зголеми согорувањето на мастите за време на вежбање

Што е Таурин?
Таурин е амино сулфонична киселина, но често се нарекува амино киселина, состојка која е потребена во градбата на протеини. Таурин се наоѓа во големи количини во мозокот, мрежницата, срцето и крвните клетки наречени тромбоцити. Најдобри извори на храна се месото и рибата. 

Таурин е "условно неопходна" амино киселина, која се разликува од групата на есенцијалните амино киселини. "Условно неопходните" амино киселини можат да бидат произведени од телото, додека есенцијалните амино киселини неможат, тие мора да бидат внесени преку храна или додаток во исхраната.

Некои луѓе земаат додатоци на таурин како лек за лекување на конгестивна срцева слабост (CHF), висок крвен притисок , заболување на црниот дроб ( хепатитис ), висок холестерол (хиперхолестеролемија) и цистична фиброза. Други намени вклучуваат нарушувања на нападите ( епилепсија ), аутизам , дефицит на вниманието-хиперактивност (НХДВ), проблеми со очите (нарушувања на мрежницата), дијабетес и алкохолизам . Исто така се користи за подобрување на менталните перформанси и како антиоксиданс . Антиоксидансите ги штитат клетките на телото од оштетувања кои произлегуваат од одредени хемиски реакции кои вклучуваат кислород (оксидација).

Директни улоги на Таурин се:
- Одржување на соодветна хидратација и баланс на електролити во клетките
- Формирање на жолчни соли, кои играат важна улога во варењето
- Регулирање на минерали како калциум во клетките
- Поддршка на општата функција на централниот нервен систем и очите
- Регулирање на здравјето на имунолошкиот систем и антиоксиданс

Бидејќи таа е "условно неопходна" амино киселина, здрава индивидуа може да произведе минимална количина потребна за овие суштински дневни функции. Меѓутоа, во ретки случаи може да се бараат повисоки количини, што ја прави "есенцијална" хранлива состојка за некои особи. Ова ги вклучува луѓето со срцева или бубрежна инсуфициенција или недоносени доенчиња кои се хранат интравенски долго време.

Кога се случува недостаток за време на развојот, се забележуваат симптоми како што се оштетена функција на мозокот и слаба контрола на шеќерот во крвта.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар
Состав: 99% таурин, вит.Ц.
Начин на употреба: 1 до 2 порции на ден. Една порција е 4гр од производот растворен во 200мл вода или сок.
- Во денови кога тренирате: една порција пред тренингот и една после после тренингот.
- Во денови кога не тренирате: една порција наутро на празен стомак.

Забелешки: Производот не може да се користи како замена за разновидна исхрана. Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Секогаш затворајте го пакувањето. Чувајте го на суво и ладно место, подалеку од дофатот на мали деца.

Пријавeте се за ПБЦ билтен

И добијте ги најновите информации, промоции и попусти.