PLATINUM GINSENG 550 SPORT EDITION

Производител: OLIMP SPORT NUTRITION
Код на продуктот: 3156
Достапност: На залиха

Мега доза од 550 мг на моќниот гинсенгски комплекс во 1 капсула! -Мешавина од два видови гинсенг (корејски и американски) -60 капсули во пакет! PLATINUM GINSENG 550 SPORT EDITION - ПРВИ СПОРТСКИ ГИНСЕНГ во МЕГА ДОЗА од 550 мг понудени од Олимп СпортНут

490,00ден
-+

Постави прашање за овој производ

ПРВИ СПОРТСКИ ГИНСЕНГ во МЕГА ДОЗА од 550 мг понудени од Олимп Спорт Нутритион!

Гинсенг (родот Panax) е хербален диететски додаток на кинеската медицина, кој најверојатно најчесто се користи од страна на спортисти и физички активни лица. Родот Panax ги вклучува едногодишните растенија од Америка (латински: Panax quinquefolius) и Азија (латински: Panax ginseng). Родот често вклучува и сибирски гинсенг (латински: Eleutherococcus senticosus), кој всушност припаѓа на родот Елеутерококус. Гинсенг се користи од физички активни лица за подобрување на функцијата на кардиоваскуларниот систем, зголемување на аеробната и анаеробната ефикасност, како и подобрување на менталната способност. 

Научните истражувања покажуваат дека гинсенг може успешно да се користи и од спортисти и физички активни лица. Многу научници сметаат дека е ergogenous супстанција, тоа е супстанција која придонесува за подобрување на спортски резултати. Дополнителна предност на гинсенг е неговата поддршка во еректилните дисфункции. Не ги заборавајте добро познатите својства на гинсенг, односно за подобрување на концентрацијата, координацијата, будноста и одржувањето на соодветна виталност. Физички активните лица сигурно ќе имаат корист од плиотропниот ефект на гинсенг. 

БИОАКТИВНИ СОСТОЈКИ НА ПЛАТИНУМ ГИНСЕНГ ™ SPORT EDITION 550 mg
Активни и неактивни хемиски состојки добиени од родот Panax гинсенг можат да бидат поделени во четири главни категории: сапонини, полиацетилени, сахариди, како и фенолни соединенија и есенцијални масла. 
1. Тритепенични сапонини се главните биолошки активни соединенија на гинсенг, наречени гинсенозиди или панаксозиди. Од хемиска гледна точка, ginsenosides се гликозидни соединенија составени од агликон (не-шеќерни делови) и делови од шеќер. Се проценува дека содржината на ginsenosides во Panax гинсенг е под 10%. Она што е интересно, лисјата и стебленца на американскиот гинсенг (латински: Panax quinquefolium) може да содржат поактивни соединенија од 15,72% наспроти 3,62%. 
2. Полиацетилените се вторите најактивни соединенија (по ginsenosides) во Panax гинсенг. Тие потекнуваат од масни киселини и најчесто се синтетизираат од олеинска киселина и полинезаситени масни киселини. Специјалистичката литература обезбедува информации за нивната анти-инфективна, анестезија, антиагрегација и фибринолитички ефект. 
3. Сахариди се уште еден вид соединенија кои се присутни, тоа се моносахариди, олигосахариди и полисахариди. 

4. Фенолните соединенија се главно одговорни за антиоксидативно дејство. Најчесто најдени во  Панакс и се: kaempferol, kaempferol-3-O-glucogalactoside и kaempferol-3-O-galactoside.
Екстрактот на јачмен (Hordeum vulgare L.) ја подобрува концентрацијата, ја подобрува физичката активност, го елиминира замор и аверзија кон физички и психолошки напор. 

ПРИМЕНА НА ПАНАКС ГИНСЕНГ ОД АТЛЕТИТЕ

Гинсенгот и други слични едногодишни растенија се користат, со цел да се зголеми виталноста и да се зајакне телото. Некои научни истражувања сугерираат дека гинсенг може да го зголеми производството на антитела и да придонесе за превенција и терапија на болести на респираторниот систем. 
Во спортски додаток, гинсенг е припишан со ergogenic својства, за кои се одговорни активните супстанции како што се ginsenosides и eleutherosides. Се верува дека гинсенг може да влијае на хипоталамус-хипофизата-надбубрежната оска и да го намали катаболичкиот ефект на кортизолот. Дополнувањето со гинсенг може да ги подобри спортските резултати, да им овозможи на спортистите поинтензивно да тренираат или да ги намалат повредите на мускулите и да ја зголемат издржливоста за време на натпреварот. Сепак, најважен факт е дека горенаведените претпоставки се потврдени со научни истражувања. 

ДОПОЛНИТЕЛЕН БОНУС - НЕМА ПРОБЛЕМИ СО ЕКРЕКТИВИ! 
Дополнување со женшен може да им помогне на мажите кои страдаат од еректилна дисфункција. Во систематски преглед објавен во 2008 година, во кој беа опфатени седум рандомизирани клинички испитувања, научниците откриле дека дополнувањето со гинсенг може да се покаже како ефикасно во третманот на проблеми со ерекција. Гинсенг веројатно дава хормонален ефект кој е сличен на ефектот на тестостерон. Други научници сугерираат дека влијанието на гинсенг на ерекција е поверојатно поврзано со релаксација на мазниот мускулен слој со помош на азотен оксид, но потребни се повеќе научни истражувања за да се објасни механизмот. 


Влијанието на гинсенг на централниот нервен систем зависи од пропорцијата на ginsenosides во неговиот состав. Некои гинсенги имаат стимулирачко дејство, додека други имаат смирувачки ефект. 
Корејскиот гинсенг содржи повеќе состојки со стимулирачки ефект, додека нејзината американска алтернатива има повеќе состојки со смирувачки ефект. Корејски гинсенг се смета за стимулирачки агенс, додека американскиот гинсенг - како смирувачки агенс. И двата типа имаат сличен ефект во однос на подобрувањето на капацитетот за физички напор и дури се верува дека покажуваат синергиска зависност во тој поглед. Затоа, користењето на екстракти од двата вида гинсенг, истовремено, ќе резултира со суплементација на состојбата на нивото на стимулација на централниот нервен систем, што е потполно потврдено од мислењата на корисниците, додека постои двојна корист во физичката кондиција. 

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Состојки: 41% Корејски екстракт од корења на женшен (Panax ginseng CA Mey.), 34% американски екстракт од женски корени (Panax quinquefolius), 7% екстракт од јачменски житарици (Hordeum vulgare L.), агенс за зголемување - микрокристална целулоза; агенси против стврднување - магнезиумови соли на масни киселини, силициум диоксид; капсула (желатин, боја: Е 171).

Препорачана употреба: земете 1 капсула дневно или на друг начин по консултација со вашиот лекар. 
Не ја надминува препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна и урамнотежена исхрана. Се препорачува разновидна и урамнотежена исхрана и здрав начин на живот. Да се ​​чува подалеку од мали деца.

Пријавeте се за ПБЦ билтен

И добијте ги најновите информации, промоции и попусти.