-32%

Physique Whey Protein 2270g

Производител: PHYSIQUE NUTRITION
Код на продуктот: ПН2
Достапност: На залиха

За оваа понуда следи доплата од 100ден за транспорт. Со онлајн плаќање транспортот е бесплатен.

3.800,00ден 2.590,00ден
-+

Постави прашање за овој производАко сте активно вклучени во спортот, вашето тело доживува одредени оптоварувања и брзо троши енергија. Покрај тоа, го забрзува метаболизмот. За да ја повратите силата, мора да се хранете на здрав начин. За да се постигнат добри резултати, протеините треба да бидат вклучени во исхраната.

Што се протеини?

Протеините е додаток на храна кој е добиен со синтетизирање на млечни протеини. Го стимулира растот на мускулната маса и го забрзува метаболизмот и затоа се широко распространети кај бодибилдерите. Протеините од сурутка содржат протеини со минимална количина на масти и јаглени хидрати, со што влијаат врз намалувањето на телесните масти. Поради оваа причина, многу спортисти користат протеин за губење на тежината (особено жените). Покрај тоа, овој додаток ги отстранува штетните токсини кои го уништуваат мускулното ткиво. Тие брзо се апсорбираат (во споредба со месото, рибите и другите протеински производи). Како резултат на тоа, тие го забрзуваат процесот на обновување на мускулите и нивниот понатамошен раст.

Physique Whey Protein претставува високо концентриран протеин, кој е дополнително подобрен и ги содржи сите неопходни аминокиселини за градење на мускулна маса. Во само 35 грама содржи 28 грама чист протеин од сурутка со висок процент на изолати од сурутка.Тоа е најчистиот извор на протеини со исклучително многу брза апсорпција. 

                                                                   

Physique Whey Protein содржи минимално количество маснотии, холестерол, лактоза и други јаглени хидрати. 
Од аминокиселините ги издвојуваме  L-леуцин, L-изолеуцин, L-валин кои се исто така познати како BCAA-разгранети амино киселини во  сооднос од 2: 1: 1. Овие три есенцијални амино киселини сочинуваат околу 35% од составот на амино киселината на мускулното ткиво и се користат во организмот за производство на енергија, одржување на азотниот баланс и регенерација. Истражувањата покажаа дека 90% од инјектираниот леуцин се консумира за производство на енергија за време на вежбањето. Исто така, истражувањата покажаа дека потрошувачката на леуцин е двојно повисока од изолеуцин и валин. Затоа, во формулациите на леуцин, се наоѓа во двојно поголеми количини. Леуцин може да го стимулира ослободувањето на хормон за раст и инсулин, кои ја стимулираат синтезата на протеините и ја намалуваат нивната деградација. Изолеуцин е од суштинско значење за производство на хемоглобин и има улога во регулирањето на шеќерот во крвта. Содржината на разгранета аминокиселина во една доза од препаратот (30 g) е 5,7 g.

Physique Whey Protein исто така содржи глутаминска киселина. Глутаминот игра важна улога во градењето на мускулите. Ако не внесувате доволно глутамин, телото ги зема потребните протеини од мускулната маса и ги претвора во глутамин и енергија. Ова доведува до губење на мускулните протеини, а со тоа и до намалување на мускулната маса.


Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Whey Protein Concentrate, Whey Protein Isolate, Cocoa Powder, Natural Flavors,Xanthan Gum,Sucralose.

Physique Supplement се раствора во  ладна вода или млеко и се пие. За мажите  1-3 лажички после тренинг. За жени,  1-2 лажички после тренинг.

Пријавeте се за ПБЦ билтен

И добијте ги најновите информации, промоции и попусти.