MCT Oil 100% PURE MEDIUM-CHAIN TRIGLYCERIDES 400ml

Производител: OLIMP SPORT NUTRITION
Код на продуктот: 3097
Достапност: На залиха

MCT Oil 100 PURE MEDIUM-CHAIN TRIGLYCERIDES 400ml - 100 ЧИСТ СРЕДЕН СИНЏИР НА ТРИГЛИЦЕРИДИХрана наменета да ги задоволи трошоците за време и после интензивниот мускулен напор, особено за спортски активни особи !Овој производ ја збогатува исхраната со сред

450,00ден
-+

Постави прашање за овој производ

100% ЧИСТ СРЕДЕН СИНЏИР НА ТРИГЛИЦЕРИДИ !
Храна наменета да ги задоволи трошоците за време и после интензивниот мускулен напор, особено за спортски активни особи !
Овој производ ја збогатува исхраната со среден синџир на масни киселини (MCFA) од МЦТ растително масло !

МЦТ масла се:
- масти кои нашето тело не ги зачувува
- од растително потекло и не содржат холестерол
- може да се користат наместо другите масла и масти за готвење, печење и пржење.

Ако за време на тренингот, гликогенот во мускулите и црниот дроб се исцрпени, MЦТ маслата се разградуваат и се конвертираат во енергија. Имено телото кога има недостаток на енергија, мускулното ткиво се користи како енергетски снабдувач, што го доведува телото до катаболизам. MЦT маслата исто така можат да се додадат во исхраната за да се зголеми дневниот калориски внес.
 
Olimp MCT Oli е комплекс од среден синџир на триглицериди од растително потекло. Тие се наоѓаат во природен облик во многу ограничен износ во храната.

МЦТ масните киселини целосно се метаболизираат во црниот дроб со ослободување на енергија, без тенденција за нивната акумулација во телото во форма на масно ткиво. Хранливите својства на МЦТ масните киселини произлегуваат од фактот дека тие се апсорбираат во гастроинтестиналниот тракт директно во порталната вена, за разлика од други масни киселини како липаза или жолчните, не е неопходно да бидат сварени. Затоа, MCT Oli често се користи во болести поврзани со оштетување на апсорпцијата на масти.

Тие се апсорбираат во општата циркулација на крвта многу брзо (слично како гликоза), како и нивното согорување, за кои е потребни два пати помалку кислород отколку во случај на останатите масни киселини. Тие се карактеризираат со двојно повисоко ниво на согорување на енергија (8.3 кал / гр) од јагленохидратите или протеините (4 кал / гр), што резултира со зголемување на термогенеза (зголемување на температурата) на телото.

Поради многу брзата апсорпција и трансформација на MCT Oli се овозможува заштеда на МУСКУЛНИТЕ ГЛИКОГЕНСКИ РЕЗЕРВИ за време на тренингот.
Исто така, МЦТ киселините го забавуваат мигрирањето на моторниот комплекс на телото, со што го продолжува времето на мукозниот контакт со храна, и со тоа ја подобрува апсорпцијата на храната. Покрај тоа, откриено е дека ја подобрува апсорпција на витамин Д, калциум и магнезиум.
Не го подига нивото на холестеролот во крвта, но ги регулира квантитативни акциите во неговите фракции, издигнувајќи ја содржината на ХДЛ-холестерол (корисниот), додека го намалува во исто време учеството на "лошиот" ЛДЛ-холестерол.

Olimp MCT Oli се препорачува како:
- Извор на брза на енергија неопходна за време на тренингот
- Фактор за поддршка на анаболни трансформации и ограничувања на катаболичките процеси на мускулната маса
- Фактор кој придонесува за намалување на масното ткиво
- Фактор за регулирање на учество на одделните фракции на холестерол во крвта (ХДЛ, ЛДЛ).

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар
Состав: Палмино Кернел Масло*, содржи среден синџир на масни киселини.

Палминото кернел масло е богато со MЦТ исто како и кокосово масло и најчесто се користи како извор на MЦT масло. Сепак, тоа не треба да се меша со палминото масло, кое потекнува од овошната каша. Палминото кернел масло е направено само од јадливите семки на овошјето, а не од самиот плод. Иако е од исто потекло, палмино масло има многу различен составо од палмаиното кернел масло и е богато со полинезаситени масти кои не се добри за нивото на холестерол.

Препорачана дневна доза: по 1 лажица 2 пати на ден со оброк за првите два дена, постепено зголемување на дозата на секои 3 дена, додека не достигнете 1-3 супени лажици 2 пати на ден. Не ја надминувајте препорачаната дневна доза и оброците за исхрана во текот на денот. Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна исхрана,а балансирана исхрана и здрав начин на живот се препорачани.

Забелешка: Потрошувачка на една доза поголема од 100 г, без претходна адаптација може да предизвика појава на гастроинтестинални нарушувања. Долгорочна потрошувачка на високи дози на MCT масло, ја зголемува потребата за Л-карнитин.

Пријавeте се за ПБЦ билтен

И добијте ги најновите информации, промоции и попусти.