-41%

Magnesium Liquid 1000 ml

Производител: ENERGY BODY SYSTEMS
Код на продуктот: 4047
Достапност: На залиха

РОКОТ НА ПРОИЗВОДОТ Е ДО 08.2020год...За оваа понуда имате доплата од 100ден за транспорт..

1.000,00ден 590,00ден
-+

Постави прашање за овој производ

Магнезиумот придонесува за подобра мускулна функција, нормален енергетски метаболизам, нормална синтеза на протеини и намалување на замор и исцрпеност. Тој е основен митерал кој има бројни улоги во нашето здравје. Дополнувањето со магнезиум помага да се компензира за тоа што не се внесува доволно магнезиум преку исхрана.

Одржување на здравото ниво на магнезиум е докажано дека е од суштинско значење за добро здравје. Помага во метаболизирање на хранливите материи, вклучувајќи масти и јаглехидрати, така што во телото може да се претворат во енергија. Тој исто така се искористува во градбата на ДНК-то, им помага на клетките подобро да комуницираат, помага во регулирањето на ослободување на паратироидниот хормон и го контролира транспорт на јони - процес од суштинско значење за срцето, мускулите и нервните функции.

Во клетките, исто така, се искористува да се направи магнезиум глутатион, кој е моќен антиоксиданс. Со одржување на здравото ниво на магнезиум може да се промовира и здравјето на коските. Коските содржат минерален комплекс наречен хидроксиапатит, што ги прави цврсти и отпорни на штета.

Магнезиумот, заедно со калциумот и фосфатите, сочинуваат составен дел на хидроксиапатит. Ниското ниво на магнезиум во коските може да ја промени структурата на хидроксиапатитот.
Со дополнувањето со магнезиум може да се подобри коскената минерална густина, клучен фактор за борбата против остеопороза.

Главни придобивки со дополнување на магнезиум:
- Ги спречува грчевите во мускулите,
- Ја ублажува болката поврзана со претренираност
- Намалување на болките во мускулите и грчевите
- Помага во зголемување на енергијата
- Ги смирува нервите и анксиозноста
- Помага со варењето на храната
- Го регулира нивото на калциум, калиум и натриум
- Важно за здравјето на срцето
- Влијае во лачењето на серотонин
- Спречува мигрени и главоболки
- Помага во спречување на остеопорозата

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар
Состојки: Вода, сок од портокал (концентрат), фруктоза, магнезиум, регулатор на киселост (лимонска киселина, млечна киселина), конзерванси (калиум карбонат), засладувачи (натриум цикламат, натриум сахарин), ниацин, витамин Б6, витамин Б1, природен вкус.

Начин на употреба: Земете една доза 30мл (погледнете на капачето) дневно.

Немојте да пиете Течен Магнезиум директно од шишето.

Напомена: 
НЕ ЈА НАДМИНУВАЈТЕ ДНЕВНАТА ПРЕПОРАЧАНА ДОЗА.
ПРОИЗВОДОТ НЕ ТРЕБА ДА СЕ КОРИСТИ КАКО ЗАМЕНА ЗА БАЛАНСИРАНА И РАЗНОВИДНА ИСХРАНА И ЗДРАВ НАЧИН НА ЖИВОТ.
ЧУВАЈТЕ ГО ПОДАЛЕКУ ОД ДОФАТ НА ДЕЦА.

Не го изложувајте на директна сончева светлина. Да се чува на собна температура.
Од кога ќе го отворте, чувајте го шишето со затворено капаче во фрижидер

Пријавeте се за ПБЦ билтен

И добијте ги најновите информации, промоции и попусти.