-30%

GOLD BEEF-PRO AMINO MEGA TABS 300tabs

Производител: OLIMP SPORT NUTRITION
Код на продуктот: 3107
Достапност: На залиха

2гр АМИНО ПО ТАБЛЕТА, БЕЗ ЛАКТОЗА, ВИСОК ПРОЦЕН НА ЕАА и БЦАА и НЕ СОДРЖИ НИКАКВИ ЗАГАДУВАЧИ КОЈ МОЖАТ ДА СЕ АКУМУЛИРААТ ВО МЕСОТО.

1.790,00ден 1.250,00ден
-+

Постави прашање за овој производ

Исхраната за физички активните луѓе ги тера производителите на додатоци во исхраната да се соочуваат со постојани растечки барања во однос на развојот на група на не-алергиски додатоци, совршено толерирана од страна на најшироката можна група на корисници, особено оние кои се физички активни, чие учество во општеството е постојано во пораст .

GOLD BEEF-PRO™ AMINO е создаден како одговор на специјалистите од реномираните Olimp Labs®, кои се занимаваат со дополнување на физички активни поединци, на потребата да се прошири изворот на протеини достапни во исхраната на физички активните луѓе, на кои им се потребни за да се збогати нивната исхрана со врвен квалитет концентрирани протеини од говедско потекло, со амино киселински профил значаен за физичката вежба.

GOLD BEEF-PRO™ AMINO е произведен во фармацевтски услови и се базира на хидролизиран говедски протеин кој претходно е подложен на ензимска обработка. GOLD BEEF-PRO™ AMINO е од големо значење за спортистите, бидејќи претставува извор на брзо асимилирчки слободни амино киселини и ниско молекуларна тежина на пептиди која се апсорбира директно во крвотокот, за не повеќе од десет минути по консумирањето. Тоа значително го намалува ризикот од навлегувањето катаболната состојба во мускулните клетки кои се оптоварени од вежбање или не навремената не нахранетост.

Што е уште поважно, GOLD BEEF-PRO™ AMINO ги исполнува највисоките стандарди утврдени за високо-протеински производи кои се администрираат како таблети:
- Многу висока доза (2гр) од високо сварливите протеини по една таблета MEGA TABS®, со ултра концентрираност - минимум 95% од масата на целата таблета,
- Содржи комплетен профил на протеиногеници - амино киселини со значителен дел од егзогени амино киселини (ЕСЗ), вклучувајќи го и разгранетиот синџир на аминокиселини (BCAA), кои имаат висока анаболна и анти-катаболна активност
- дозирањето се прилагодува во зависност од телесната тежина,
- Производот е БЕЗ ЛАКТОЗА, па затоа може да се конзумира и од поединци кои страдаат од алергија од млечните протеини
- Производот има остаток на јаглени хидрати (помалку од 0,5 g) и масти (помалку од 0,5 g)
- Хидролизираните говедски протеини кои се користени во производот прикажуваат многу висока протеинска концентрираност
- НЕ СОДРЖИ НИКАКВИ ЗАГАДУВАЧИ КОЈ МОЖАТ ДА СЕ АКУМУЛИРААТ ВО МЕСОТО

Покрај тоа, GOLD BEEF-PRO™ AMINO содржи особено високи концентрации на важни аминокиселини кои се најпотребни во спортски активности, како што се:

- Л-АРГИНИН кој е 3-пати повисок отколку во содржината на протеините од сурутката. Иако Л-аргинин е релативно егзогена амино киселина, нејзината внатрешна биосинтезата не е во можност да го балансира недоволното снабдување со храна за време на периоди на зголемената побарувачка , како на пример во случај на повеќе интензивна физичка активност, телесна повреда или болест.

Докажано е надвор од секое сомневање дека Л-аргинин ја зголемува синтезата на факторите за раст (полиамини) кои учествуваат во растот на ткивото, како што и се покажало во клинички испитувања, промовира синтезата на протеините во телото. Заедно со глицин и Л-метионин, исто така, учествува во синтезата на креатин. Научните истражувања доказале дека аргининот придонесува до зголемено лачење на хормон за раст (според клинички испитувања на здрави мажи)

- Л-ПРОЛИН кој е 3 пати повисок отколку во содржината на протеините од сурутката. Клучот, од користење на оваа амино киселина во телото е способноста да се контролира активноста на MTOR (механистичко таргетирање на рампицин) кинезата која интегрирање голем број на важни сигнални патишта иницирани од страна на значајни фактори како инсулин или инсулин како фактори за раст (IGF I и IGF II, V, VI,). Други студии покажаа дека зголемувањето на содржината на пролин во исхраната за 2,1% резултирало со секојдневно растење на телесна маса. Причината за такви значајни промени е да се зголеми задржувањето на азотот во клетките - 1,27-1,53 гр/ kg телесна маса.

- Аланин кој е 3 пати повисок отколку во содржината на протеините од сурутката. Аланин се користи од страна на телото како алтернативен извор на енергија во периоди на намалувањето на шеќерот во крвта. Ваквата состојба може да претставува закана за секое лице за време на физичката активност, особено за време на продолжен напор или високо интензивна и обемна активност. Затоа, зголемената концентрација на аланин во крвта може да резултира со намалено ангажирање на други амино киселини од мускулното ткиво, и на тој начин да го намали својот катаболизам време на периоди со висок физички напор и енергија.

- Глицин кој е 3 пати повисок отколку во содржината на протеините од сурутката. Студии врз луѓето се покажаа дека со зголемената потрошувачка глицин се придонесува за намалување на заморот и подобрување на квалитетот на спиењето.


Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар
Состав: 87% хидролизирани говедски протеини;агенс против стврднување - калциум карбонат; анти-агенти-силикон диоксид, магнезиум соли на масни киселини

Препорачана дневна доза: производ се користи во зависност од телесна тежина.

до 70 кг - 6 таблет. (3 x 2 таблети)
70 кг - 90 кг - 9 таблети (3 х 3 таблети)
90 кг -105 кг - 12 таблети (3 x 4 таблети)
повеќе од 105 кг -15 таблети (3 x 5 таблети)

Не ја надминувајте препорачаната дневна доза треба да се консумира во текот на денот. Овој додаток во исхраната не може да се администрира како замена на разновидна исхрана. Урамнотежена исхрана и здрав начин на живот се препорачува.

Да се чува надвор дофат на деца.

Пријавeте се за ПБЦ билтен

И добијте ги најновите информации, промоции и попусти.