ENDURO SNACK GEL 75g

Производител: NUTREND
Код на продуктот: НУ17
Достапност: На залиха

Енергетски гел со постепено ослободување на енергија. Совршен извор на енергија за време на интензивна физичка активност. Не предизвикува дигестивни проблеми. Брза апсорпција.

120,00ден
-+

Постави прашање за овој производ

Специјален енергетски гел со постепено ослободување на енергија. Неговиот состав е погоден за поддршка на долготрајните физички вежби особено на издржлив карактер. Главната состојка во овој енергетски гел е дисахарид изомалтулоза (PalatinoseTM). По внесот, енергијата континуирано се ослободува и ги храни работните мускули. Овој гел е исто така збогатен со таурин, Л-карнозин (бета-аланин и Л-хистидин дипептид), амино киселини со разгранет синџир (БЦАА) во идеалниот сооднос 2:1:1, како и гликогенската амино киселина глицин и Л-аланин.

За максимална функционалност, препорачуваме редовно да се користи за време на физичката активност (1 кесичка околу 20 пред тренингот, во зависност од статусот на тренингот и интензитетот на активноста). Големата предност на овој гел е бавното ослободување на енергија која ќе ви помогне ефикасно да ја спречите енергетската криза и максимално да го поддржите вашиот тренинг. Главниот енергетски удел е посебен вид изомалтулоза на јагленохидрати (Palatinose ™), кој се одликува со прогресивна апсорпција и висок енергетски потенцијал, додека пак не го зголемува шеќерот во крвта многу. Едноставно кажано, Палатиноза ™ се ниско-гликемичен јагленохидрати со енергетскиот потенцијал на гликозата.


      

Бидејќи Палатиноза ™ не влијае врз дигестивниот тракт и гелот е без минерали, овој производ може да се комбинира со спортски пијалаци и не предизвикува дигестивни проблеми.

Додадените активни супстанции ја зголемуваат функцијата на ENDUROSNACK. Овие супстанции вклучуваат:

 • 500 мг БЦАА во однос 2:1:1 - слободни разгранети аминокиселини за заштита на мускулната маса
 • Изомалтулоза (Палатиноза ТМ)
 • Таурин и Глицин за поддршка на невромускулните функции, одложување на заморот, подобрување на концентрацијата и поддршка на севкупните перформанси
 • БЦАА во оптимален сооднос 2:1:1 за заштита на мускулната маса
 • Л-Карносин и Л-Аланин - специјални супстанции кои помагаат во борбата со закиселување на затегнатите мускули (го намалуваат нивото на телесната киселина)
 • Практична форма во туба за повторно затворање
 • БЕЗ вештачки обојувач
 • Гелот брзо се апсорбира и не предизвикува проблеми со варењето.

Со балансирана содржина на високо квалитетни јагленохидрати и додадени функционални супстанции добивате уникатен енергетски гел, кој може да ви помогне да ги подобрите вашите перформанси. Една алтернатива е да го искористите на почетокот на активноста како што е конзумирање на почетокот на предизвикувачката трка, кога треба ефективно да ја спречите претстојната енергетска криза.

ENDUROSNACK е наменет за:

 • Набавка на енергија за време на вежбање
 • Набавка на енергија пред вежбање
 • Континуирано и непречено снабдување со енергија
 • Промовирање на регенерација на резервите на гликоген
 • Заштита на мускулната маса поради содржината на БЦААНапиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар
Состојки: вода, изомалтоза – Палатиносе тм (извор од фруктоза и гликоза), гликоза, разредувач ксантин гума, во вкус зелено јаболко емулзија зелено јаболко (арома, агенси за боја Е-102 и Е1-31), таурин, глицин, во вкус портокал + кокос емулзија портокал (сончогледово масло, арома, агенси за боја Е-160а, Е-160е и Е-161б), Л-леуцин, Л-аланин, регулатори на киселост јаболкова киселина и лимонска киселина, во вкус пинаколада емулзија ананас (арома, агенс за боја Е-102 и Е-110), Л-изолеуцин, Л-валин, во вкус праска емулзија праска, конзерванси натриум бензоат и сорбинска киселина, во вкус портокал-кокос и пинаколада арома кокос, Л-карнозин, во вкус капина арома капина, засладувач ацесулфам К и сукралоза, во вкус капина агенси за боја Е-122 и брилијантно плава, во вкус праска агенс за боја бета каротен. Агенсите за боја Е-102, Е-110 и Е-122 може да имаат негативни ефекти врз активоста и вниманието кај децата. Содржината на сол се должи исклучиво на присуството на природен натриум.
Како додаток во исхрана земете 1 туба околу 20минути пред физичка активност. Можно е да се користат 1-2 туби во рок од 1ч. Максимум 4 туби дневно. Не ја надминувајте дневната препорачана доза.
Употреба: одвртете го капачето и одстранете го печатот. Откако ќе го отворите, производот е наменет непосредно брзо да биде конзумиран.

Да не се надминува препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна и балансирана исхрана. Разновидна и балансирана исхрана и здрав начин на живот се препорачува. Да се чува подалеку од дофат на деца. Не е соодветен за деца, бремени жени и доилки. Да се чува на суво место, на температура пониска од 25°C и заштитено од директна сончева светлина. Да не се смрзнува. Производителот не сноси одговорност за штета настаната од несоодветна употреба или складирање.

Предупредување: додаток во исхраната, со шеќери и засладувачи. 

Пријавeте се за ПБЦ билтен

И добијте ги најновите информации, промоции и попусти.