Chitosan + Chromium 30caps

Производител: OLIMP SPORT NUTRITION
Код на продуктот: 3104
Достапност: На залиха

Читосан и хромот во комбинација делуваат убиствено врз масните наслаги, го подобрува метаболизмот на телото. Намалете ја вашата телесна тежина и имајте контрола врз неа.

350,00ден
-+

Постави прашање за овој производЧитосан и Хромот во комбинација делуваат убиствено врз масните наслаги, го подобрува метаболизмот на телото. За подобро да се појасни,  подолу во текстот има објаснување на делувањето на секој пооделно.


Читосан има непроценлива способност за себе да ги врзе масните молекули, уште пред да поминат низ процесот на метаболизам во телото. Во киселата средина се раствора што предизвикува да се развие гел кој претставува некоја стапица за масните молекули. Почнуваат да се создаваат масни топчиња кои се преголеми за апсорбирање во желудникот и поради тоа се исфрлааат од телото во облик на измет. Читосан по својата хемиска структура е нерастворлив и несварлив, што значи и да нема калорична вредност.

Истражувањата покажаа дека читосанот е способен да врзе за себе големи количини на маснотии, дури 4-6 пати поголема количина од својата тежина. Важно е да се напомене дека читосанот има директено влијание само на маснотиите кои се наоѓаат во желудничкиот тракт, а не на постоечките  маснотии. Поради тоа е пред се наменет за возрасни (освен за трудници и жени кои дојат), кои се хранат неправилно со полни маснотии, како помош за намалување на телесната тежина. А освен позитивното при апсобирање на маснотиите, читосан има многу други позитивни карактеристики, затоа што:


Делува антибактериски 

Го спречува кариесот и гниење на забите

Може да го лечи и спречува синдромот раздразливи црева

Го зголемува нивото на калциум во телото

Ја смалува уринската киселина во крвта (која предизвикува гихт)

Подстакнува антиканцерогено дејство


Хромот е неопходен за метаболизам на глукозата и мастите, помага во намалување на телесната тежина. Тој е незаменлив во метаболизмот на јагленохидратите, мастите и протеините. Неопходен е за делување на инсулинот, еден од најбитните хормони кои играат важна улога во формирање на мускулната маса, регулирање на телесната тежина и функционирање на срцето и крвните жили. Тој овозможува влегување на глукозата и аминокиселините, нужни за енергетски процеси и синтезата на протеините, во клетките.


Хромот ги подобрува искористување на аминокиселините, при што ја убрзува синтезата на протеините и влијае на други метаболички процеси. Таквото негово делување доведува до зголемена издржливост, телото побрзо се регенерира, па продуктивноста на организмот расте.


Недостаток на хром може да доведе до варирање на нивото на шеќерот во крвта, појава не шеќерна болест, пораст на нивото на холестеролот во крвта и појава на некои срцеви заболувања. Недостаток на хром уште влијае на растење, на траење на животен век и може да биде причина за импотенција.

Со обзир дека хромот исклучително делува на асимилација на протеините, изградба на мускулна маса, многу е користен за спортисти, нарочито за тие кои се бават со бодибилдинг. Неговото делување е толку јако, да може да се спореди со делување на хормони, на пример тестестерон.


Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар

Состојки: цитосан (раковидни школки во прав), агенси за зголемување - микрокристална целулоза; агенси против стврднување - магнезиум соли на масни киселини, силициум диоксид; хром пиколинат, капсула (желатин, боја: Е 171)

Предупредување: Производот содржи раковидни школки и слични производи.

Начин на употреба: Земете по 1 капсула 3 пати на ден, приближно 20 минути пред јадење, со пиење на големи количини вода (мин. 1 чаша вода).

ЗабелешкаПроизводот се препорачува за возрасни, како додаток во исхраната. Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Додатоците во исхраната не треба да се користат како замена за разновидна и балансирана исхрана. Разновидна и балансирана исхрана и здрав начин на живот се препорачува. Чувајте го подалеку од дофат на деца.

Пријавeте се за ПБЦ билтен

И добијте ги најновите информации, промоции и попусти.