CALCIUM LIQUID 1000ml

Производител: ENERGY BODY SYSTEMS
Код на продуктот: 4051
Достапност: На залиха

ПОПУСТОТ Е ВАЛИДЕН САМО СО ОНЛАЈН НАРАЧКА И СО НАША АКТИВНА ЛОЈАЛТИ КАРТИЦА...

590,00ден
-+

Постави прашање за овој производ

Калциумот е важен за оптимално здравје на коските во текот на животот. Иако диетата е најдобриот начин за внес на калциум, додатоците со калциум може да бидат опција доколку вашата диета не е доволно богата со калциум.

На човечкото тело му е потребен калциум за градење и одржување на силни и здрави коски, покрај тоа калциумот ја овозможува коагулацијата во нашата крв, способноста нашите мускули да се контрактираат, нервната активност и нашето срце да чука.

Некои студии сугерирале дека калциумот, заедно со витаминот Д, може да имаат дури и поголеми придобивки, покрај здравјето на коските, како: заштита од рак, дијабетес и висок крвен притисок.

Ако не добивате доволно калциум, може да се соочите со здравствени проблеми поврзани со слаби коски. Подари дефицитот на калциум кај децата, постои можност да не ја достигнат целосната потенцијална висина. Кај возрасните пак, може да имаат помала коскена маса, послаби коски, што е фактор на ризик за остеопороза.

Околу 99% од калциумот во човечкото тело е во коските и забите. Кога нашето тело не ја добива потребната количина од калциум, тогаш тој е земен од нашите коски. Доколку почесто се случува нашето тело да биде во дефицит со калциум тогаш коските ослабуваат и полесно се кршат.

Секој ден, губиме калциум преку нашата кожа, нокти, коса, пот, урина и измет, а човечкото тело неможе да произведува калциум, затоа е важно да се добие доволно калциум од храната што ја јадеме или да биде внесен преку други извори - додатоци во храната.

За да се апсорбира калциумот, на нашето тело исто така потребен му е и витамин Д. Затоа најчесто сите додатоци базирани на калциум се збогатени со витамин Д.

Кој треба да размислува за додатоци со калциум?
Дури и ако имате здрава и урамнотежена диета, можеби ќе ви биде тешко да добиете доволно калциум ако:
- Следете веганска диета
- Имате нетолеранција на лактоза и ограничени сте со млечните производи
- Консумирате големи количини на протеини или натриум, што може да предизвика вашето тело да излачува повеќе калциум
- Имате остеопороза
- Имате долгорочен третман со кортикостероиди
- Имајте одредени заболувања на цревата или дигестивниот систем кои ја намалуваат вашата способност да апсорбирате калциум
Во овие ситуации, додатоците со калциум може да ви помогнат да ги исполните вашите дневни побарувања. Разговарајте со вашиот лекар или диететичар за да утврдите дали додатоците на калциум се соодветни за вас.

Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар
вода, сок од портокал (од концентрат од сок од портокал), калсиум цитрат, инвертен шеќерен сируп, пантотенска киселина, витамин Д3, регулатор на киселост млечна киселина, згуснувач ксантан гума, конзерванс калиум сорбат, засладувач стевиол гликозиди, природни ароми.

Како додаток во исхрана земете 1 сервирање = 30 мл (погледнете на мерното капачето) дневно. Немојте да пиете директно од шишето. Убаво протресете го пред употреба.

Не ја надминувајте препорачаната дневна доза. Овој производ нетреба да се користи како замена за разновидна и балансирана исхрана и здрав начин на живот. Разновидна и балансирана исхрана и здрав начин на живот се препорачува.
Додаток во исхраната, со шеќер и засладувач. Не е погоден за деца, бремени жени и доилки. Да се ​​чува подалеку од дофат на деца.
Да се ​​чува на собна температура од 18-25 ° C, на суво и темно место.
По отворањето, чувајте го шишето затворено во фрижидер и искористете го во рок од 4 недели.
Произведено во објект кој обработува млеко, соја, јајца, школки, ореви, кикиритки, глутен и производи направени од нив.

Пријавeте се за ПБЦ билтен

И добијте ги најновите информации, промоции и попусти.