BCAA 8:1:1 Strong Formula 400g

Производител: All Nutrition
Код на продуктот: АЛ04
Достапност: На залиха

8: 1: 1 максимално анаболен сооднос - Висока апсорпција - ја зголемува ефикасноста на мускулите.

1.190,00ден
-+

Постави прашање за овој производ


BCAA 8:1:1 Strong Formula е разгранет синџир на амино киселини со 8:1:1 сооднос (Л-леуцинот: Л-валин, Л-изолеуцин), чија цел е да се поддржи телото за време и после тренингот. Огромна порција од најанаболната амино киселиниа Л-леуцин, која овозможува максимални резултати.

- 8:1:1 максимално анаболен сооднос

- Високиот апсорпција

- Ја зголемува мускулната ефикасност

- Забрзува регенерацијата пост тренингот.

- Висока содржина на лецитин!

БЦАА е разгранет синџир на амино киселини со разгранет алифатичен страничен ланец. Во групата на протеини амино киселини тие се: леуцин, изолеуцин и валин. Тие претставуваат во просек од 40% од дневниот внес на протеини. Едни од најпопуларните амино киселини за спортистите во повеќето дисциплини.

Л-леуцин е главен претходник во синтезата на мускулниот протеин по исцрпувачките тренинзи. Како што е познато, неговиот ефект е засилен со додавање на други разгранети амино киселини како што се Л-валин и Л-изолеуцин, така што нивната синергија многу посилно ја стимулира mTOR патека на рибозомалните протеини, што пак го предизвикува процесот на регенерација и зголемување на чистата мускулна маса. За време на тренингот нивото на леуцин во крвта може да се намали и до 30%.

Истражувањата покажале дека и покрај додатокот на протеинот, во износ од 1,26гр /кг телесна тежина, во текот на еден долг тренажен процес, повторно доведува до намалување на нивото на леуцин во телото. Недостатокот на соодветна концентрација на амино киселини во плазмата и мускулни клетки може да доведе до зголемен катаболизам на мускулите, а во исто време телото може брзо да ги исцрпи своите резерви на мускулен гликоген. Така што процесот на регенерација е нарушен и помалку ефикасен.

Леуцин е, исто така, од суштинско значење за цуклусот аланин - гликоза, што во прилог на неговата градбена структура, исто така има и ергогени својства.


Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар
Состав: 90% БЦАА (72% Л-леуцин, 9% Л-Valin, 9% Л-изолеуцин), стабилизатор E414, регулатор на киселост јаболкова киселина, засладувач сукралоза.

Начин на употреба: Земете 1- 2 пати на ден. Едно сервирање 10гр од производот се раствора во 300мл вода или сок. Во денови кога тренирате: една порција пред тренингот и една порција после тренингот. Во денови кога одмарате: една порција наутро на празен стомак.

Пријавeте се за ПБЦ билтен

И добијте ги најновите информации, промоции и попусти.