ARGININE 120caps

Производител: NUTREND
Код на продуктот: НУ06
Достапност: На залиха

Зголемено ниво на азотен оксид (НО), зголемена циркулацијата, зголемена мускулна издржливост, подобрена сексуалната моќ.

1.100,00ден
-+

Постави прашање за овој производАминокиселината Л-Аргинин има највисок процент на азот од целиот спектар на амино киселини и е важен дел од комплексните протеини. Соодветен внес на протеини може да го обезбеди обновувањето и растот на скелетните мускули, под услов да се одржува азотниот баланс. Спортистите го бараат овој производ, особено за синтеза на азотен оксид (NO) и подобра васкуларизација - проширување на крвните садови преку кои се зголемува протокот на крв и го подобрува снабдувањето на мускулите со кислород и хранливи материи, кои потоа можат да работат со поголем интензитет.

Една од основните функции на аргининот е тоа што таа работи како претходник на создавањето на азотниот оксид (NO) кој дејствува на проширување на крвните садови, со што се зголемува крвната циркулацијата и се овозможува снабдување со хранливи материи и кислород до перифериите.

Карактеристики на ефективна супстанција: Аргинин е условно-есенцијална амино киселина со многу важни улоги во нашето тело. За подобро разбирање на аргинин и неговите функции, неопходно е да се наведат барем основните ефекти.

Една од основните функции на аргининот е тоа што таа работи како претходник на создавањето на азотниот оксид (NO) кој дејствува на проширување на крвните садови, со што се зголемува крвната циркулацијата и се овозможува снабдување со хранливи материи и кислород до перифериите.

Има две гледишта за оваа карактеристика:
1. Од аспект на спортските перформанси и регенерацијата

Влијанието на аргинин врз спортските перформанси и регенерација - благодарение на зголеменото ниво на азотен оксид NO, крвните садови кои го снабдуваат мускулното ткиво се прошируваат и поради повисокиот проток на крв повеќе кислород и гликоза стигнуваат до ткивата за време на активноста. Ако погледнеме поблиску, глукозата заедно со кислородот се ограничува главно за долгорочни интензивни перформанси, бидејќи аргининот може да помогне да се зголемат перформансите. Од гледна точка на краткорочни максимални перформанси (до 30 секунди) добро е да се биде свесен за фактот дека нашето тело користи енергија главно од извори кои се оперативно достапни во мускулните клетки и благодарение на ефектите од аргининот (проширувањето на крвните садови) го подобрува и го зацврстува снабдувањето со употребените сахариди и метаболизмот.

2. Од гледна точка на васкуларизација на гениталиите:

Функционирањето на гениталиите се заснова на способноста за снабдување на доволно количество крв за гениталии. Особено кога се зборува за мажите, ова е потребно за да се задржи ерекцијата. Аргинин поради неговата способност да ги прошири крвните садови го поддржува функционирањето на гениталиите и генерално се зема како производ кој го прави вашиот сексуален живот подобар. Друга важна работа од гледна точка на репродуктивните функции е дека машката сперма главно се создава со аргинин (95%), што значи дека доволно количество аргинин или негово дополнување ја зголемува способноста за создавање сперматозоиди (сперматогенеза).

Главни финкции на Аргинин:
- Забрзан раст на чистата мускулна маса - го зголемува производството на соматотропин (хормон за раст - STH)
- Зголемување на циркулацијата на крвта - со помош на азотен оксид
- Поддршка на имуниот систем
- Забрзување на процесот на регенерација
- Зголемување на моќноста и раст и зачувување на мускулната маса
- Намалување на нивото на холестерол
- Зголемување на создавањето на сперма
- Задоволителен сексуален живот


Напиши мислење

Белешка: HTML не е дозволен!
    Лош           Добар
Л-аргинин, желатин капсула (желатин, титан диоксид боење, железо оксид)

Земете 2 капсули веднаш по тренинг и 2 капсули навечер пред спиење. Дневната препорачана доза е 4 капсули (2000 мг аргинин). Не ја надминувајте препорачаната доза.

Не заменува разновидна и балансирана исхрана. Не е наменет за деца, бремени жени или доилки. Да се чува подалеку од дофат на деца! Чувајте го на суво место на температура што не надминува 25 ° C и подалеку од директна сончева светлина. Не го замрзнувајте. Производителот не е одговорен за било каква штета предизвикана од неправилна употреба или складирање.

Пријавeте се за ПБЦ билтен

И добијте ги најновите информации, промоции и попусти.